Krämig dragonkyckling med frasig potatis

5 port

800 g kycklinglårfiléer
2 msk torkad dragon
1 kruka färsk dragon
1-2 st schalottenlök
2 st vitlöksklyftor
25 g smör
5 dl vispgrädde
2 dl mjölk
2 dl lätt crème fraiche
50 g bladspenat
2 st tärningar kycklingbuljong
salt
peppar

Potatis:
1,2 kg potatis
rapsolja
salt

Skala och skiva potatisen i ca 1 cm tjocka skivor.
Sätt ugnen på 250 grader.
Koka i saltat vatten ca 10 min. Sila av och låt potatisen ångas av litegrann.
Värm en form med olja som täcker formens botten i ugnen i ca 3-4 min. Lägg potatisen i formen i den varma oljan och rosta gyllene. Kommer ta ca 45-55 minuter. Vänd potatisen 2-3 gånger under den tiden.

Salta, peppra och krydda kycklingen med torkad dragon. Värm en panna med olja och stek kycklingen gyllene på båda sidor i en djup panna. Den behöver inte vara 100’% genomstekt då den kommer gå klart i såsen sen. Ställ åt sidan och täck med folie.

Finhacka löken. Fräs den i olja och smör i samma panna som du stekt kycklingen. Pressa i vitlöken och tillsätt några ett gäng färska dragonblad. Smula ner buljongerna. Vänd i grädde, mjölk och creme fraiche och låt koka upp.
Låt puttra i ca 10 minuter och smaka av med salt och mer dragon. Vänd i kycklingen och låt puttra i ytterligare 10-15 minuter på låg värme. I slutet av tiden – vänd i den färska bladspenat. Rör om och smaka av en sista gång.

När potatisen är färdig – låt den rinna av på hushållspapper och salta sedan.

Servera kycklingen med den frasiga potatisen och en god sallad till.

Ursprung: https://matinspo.se/recipe/kramig-dragonkyckling-med-frasig-potatis-kyckling-i-dragonsas/

Lämna ett svar